Hovedseksjon

Publisert:

Hvordan kan vi ta ansvar for egen læring og samtidig styrke samspillet med andre? Det fikk en av EB1-klassen på Vika utforske da Catherine Lemarechal fra Ticato besøkte skolen torsdag 11. september.

en person som holder en presentasjon for en gruppe mennesker

Lemarechal er entreprenør og eier sitt eget selskap. Hun har også jobbet med ungdom i Osloskolen på vegne av MOT-stiftelsen. For klassen holdt hun en engasjerende workshop om selvledelse og samspill, med utgangspunkt i Stephen Coveys bok De 7 vanene til svært effektive mennesker.

Gjennom øvelser og refleksjoner ble elevene utfordret til å tenke over hvordan de kan ta mer ansvar for egen læring og utvikling, og hvordan de selv kan bidra positivt i samarbeidet i klassen og i ungdomsbedriftene sine. Et av hovedbudskapene var at små handlinger i hverdagen kan utgjøre en stor forskjell – både for en selv og for fellesskapet.

Elevene fikk nyttige verktøy og konkrete tips de kan bruke videre i skolearbeidet, i entreprenørskapsprosjektene sine og i hverdagen ellers. Besøket skapte engasjement og ga et inspirerende avspark til videre arbeid med ungdomsbedrift.